Vyžínače & křovinořezy Q&A

Vyžínače a křovinořezy ECHO disponují nejvýkonnějšími dvoutaktními motory profesionální kvality a pokročilými technologiemi, jako jsou například převody s vysokým krouticím momentem nebo velkokapacitní vzduchové filtry. Všechny stroje ECHO skvěle kombinují extrémní výkon s nízkou hmotností a dobrou ergonomickou konstrukcí. Díky tomu máte možnost si vybrat přesně ten stroj, který vyhovuje vašim potřebám


Jak vybrat ten správný vyžínač nebo křovinořez?

Při výběru vyžínače nebo křovinořezu musíte mít jasnou představu o druhu a rozsahu prací, které budete vykonávat, a o tom, jak často budete tyto práce vykonávat. Křovinořezy jsou výkonnější a jsou konstruovány tak, aby se s nimi pracovalo pohodlně i po delší dobu. Rukojeti ve stylu řídítek v kombinaci s postrojem snižují únavu, protože nesou váhu stroje, a to usnadňuje manipulaci a snižuje únavu. Křovinořezy mají také k dispozici širší škálu řezacího příslušenství, kovové nože pro opravdu hustý porost a malé větve nebo nůž na mulčování.


Nejsilnější stroj však nemusí být vždy nejlepším řešením. Zde je stručný průvodce podle obsahu motoru:

– vyžínače do 25 cm3 je vhodný pro sečení běžného porostu

– stroje od 25 cm3 do 40 cm3 jsou na středu mezi vyžínači a křovinořezy, a jsou vhodné na sečení běžného a houževnatějšího porostu

– křovinořezy nad 40 cm3 jsou už určeny na těžkou práci, jako jsou křoviny a odolný vzrostlý plevel

– od 40 cm3 do 55 cm3 jsou ideální na profesionální celodenní práce velkého rozsahu


Opravdu potřebuji křovinořez?

Pokud pravidelně pracujete na rozlehlých plochách s velkým množstvím vysoké nebo silné trávy, pak vám možná bude vyhovovat lépe křovinořez. Nejvíce záleží na tom, jak dlouho a jak často budete se strojem pracovat. Vyžínač je vhodnější pro běžné malé práce, protože je lehčí a je rychleji připraven. Pokud ale budete pracovat dlouho, pak jistě oceníte pohodlí a sílu křovinořezu. Čas, který je potřeba k upnutí křovinořezu k postroji, je brzy kompenzován výkonem motoru a rychlostí sečení. V konečném výsledku se při pracích velkých rozsahů s křovinořezem mnohem méně unavíte.


Jak pracovat s křovinořezem?

Před použitím křovinořezu se ujistěte, že máte správné vybavení pro bezpečnost při práci – ochranu zraku a sluchu, rukavice, pevnou obuv a ochranný oděv. Sortiment bezpečnostního vybavení ECHO si můžete prohlédnout zde.

Křovinořez se používá na místech, kde není možné použít sekačku.


Jaká je správná technika při práci s křovinořezem?

Správná technika během práce pomůže výrazně zvýšit produktivitu práce a zároveň snížit únavu. Žací hlava by se měla pohybovat těsně nad zemí pod mírným úhlem. Většinu práce vykonává konec struny, je proto důležité, aby struna byla vždy dostatečně dlouhá. Nůž na krytu automaticky odstraní přebytečnou délku. Během sečení je ideální udržovat konzistentní pohyb zprava doleva, čímž se zároveň rovná useknutá hmota do řady. Pokud nesekáte, je dobré uvolnit plyn.


Jak často je potřeba vyžínač nebo křovinořez kontrolovat?

Před každým použitím je potřeba stroj prohlédnout. Pokud není komkpletní, je nebezpečné jej používat.


Jak se vyžínače a křovinořezy udržují?

Ocelové nože byste měli nabrousit při každém doplnění palivové nádrže a při práci se strunovou hlavou se ujistěte, že jste použili správný průměr struny. Strunu před použitím namočte na 24 hodin do vody. Struna bude pružnější a sníží tak její spotřeba.


Jak se nylonové struny skladují?

Nylonové struny skladujte na chladném místě mimo dosah přímého slunečního světla.


Je ochranný kryt na vyžínači nebo křovinořezu důležitý?

Kryt používejte vždy. Práce bez ochranného krytu zvýší opotřebení spojky, hnacího hřídele a kuželového ozubeného kola. Rovněž se zvýší vibrace, a to snižuje produktivitu práce.


Jak často mám upravovat postroj křovinořezu?

Postroj je nutné upravit před každým použitím. Zejména v případě, pokud jste si oblékli něco jiného než naposledy. Správně nastavený postroj zvýší pohodlí při práci a sníží se zátěž a tím také únava.


Mám při práci s vyžínačem nebo křovinořezem používat plný plyn?

Vždy používejte křovinořez na plný plyn, to platí i pro vyžínače, plotostřihy a motorové pily. Měli byste používat pouze 2 polohy – jedna je volnoběh a druhá plný plyn. Pokud například pracujete na 90 % plynu, zvýšíte vibrace a opotřebení spojky, hnacího hřídele a kuželového převodu, což v konečném důsledku zvýší náklady na údržbu.


Jak často mám provádět údržbu vyžínače nebo křovinořezu?

Pravidelnou údržbu byste měli provádět zejména na kuželovém převodu a hnací hřídeli. Kuželové ozubené kolo je třeba mazat každých 50 hodin nebo jednou za měsíc. Hnací hřídel každých 100 hodin nebo jednou za měsíc.


Jak uchovávat vyžínače a křovinořezy?

– Je potřeba úplně vyprázdnit palivovou nádrž. Vypusťte palivo a nádrž uzavřete, nastartujte motor a nechte jej běžet, dokud se veškeré palivo nespotřebuje. Po té se ujistěte, že jsou palivové trubičky i karburátor zcela prázdné.

– Vyjměte zapalovací svíčku a otvorem zapalovací svíčky nalijte 1 čajovou lžičku 2taktního motorového oleje v poměru 40:1. Pomalu 8 až 10× zatáhněte za startovací lanko, aby se olej rozptýlil. Vyměňte zapalovací svíčku za novou.

– Vyčistěte vzduchový filtr nebo jej vyměňte, pokud je opotřebovaný.

– Povrchové části strojů důkladně očistěte a kovové prvky lehce naolejujte. Zkontrolujte, zda nejsou uvolněné, zlomené a v případě potřeby je vyměňte. Stroje skladujte na čistém a suchém místě.


Jak nastartovat vyžínač nebo křovinořez ECHO?

Studený start:

1. Nalijte do nádrže palivo.

2. Aktivujte vypínač.

3. Aktivujte sytič.

4. 2–5× zmáčkněte palivovou pumpičku.

5. Zatáhněte za startovací šňůru

6. Vypněte sytič.

7. Znovu zatáhněte za startovací šňůru.


Teplý start:

1. Aktivujte vypínač.

2. 2–5× zmáčkněte palivovou pumpičku.

3. Zatáhněte za startovací šňůru.


Hrozí ohluchnutí při práci s vyžínači a křovinořezy?

Neexistují žádné známé případy ohluchnutí z tohoto důvodu. Přes to však důrazně doporučujeme používání ochrany sluchu při používání motorových strojů.


Motor vyžínače nebo křovinořezu je přesycen, co mám dělat?

V tomto případě problém vyřešíte následujícím způsobem:

1. Zkontrolujte hladinu paliva.

2. Zkontrolujte, zda je spínač v poloze zapnuto.

3. Zajistěte, zda je sytič vypnutý.

4. Podržte plyn úplně a tahejte za startovací šňůru, dokud motor nenastartuje.


Celou řadu vyžínačů a křovinořezů ECHO si můžete prohlédnout zde.